تاریخچه

علیرغم وجود واحدهای صنعتی فراوان در شهرستان، کشاورزی یکی از مهمترین بخش های اقتصادی شهرستان بوده و بیشترین میزان تولید ناخالص شهرستان به این بخش اختصاص داشته و کل میزان تولید محصولات کشاورزی شهرستان بیش از 650 هزار تن برآورد می­گردد. با توجه به پتانسیل شهرستان، شامل وجود اراضی یک پارچه­سازی و تسطیح شده تحت پوشش شبکه کانال­های آبیاری قزوین، وجود واحدهای پرورش طیورکه علاوه برتولید گوشت سفید شهرستان منبع بسیار مهمی جهت تامین جوجه یک روزه، مرغ تخم گذار و.... می­باشند و در کشور کمتر شهرستانی را می توان یافت که دارای واحدهای اجداد، لاین و واحد­های وسیع تولید تخم مرغ وگوشت سفید باشند، همچنین وجود کشت و صنعت ها و واحدهای دامداری، واحدهای تولیدکمپوست وتولید قارچ، گلخانه های مدرن تولید محصولات گلخانه ای و تولید نشاء از دیگر پتانسیل های مهم شهرستان می باشد که آبیک را به عنوان شهرستانی نمونه از نظرتولیدات کشاورزی و دامی در سطح استان و حتی کشور تبدیل نموده است. لذا استفاده ازاین پتانسیل های منحصر به فردو بالفعل نمودن آن­ها نیاز به شناخت جامع ازوضعیت شهرستان وتعریف اهداف بلند مدت و کوتاه مدت دارد وهمچنین برنامه ریزیهای منظم جهت رسیدن به این اهداف موردنیازمی باشد.

البته در این مکتوب بیشتر به برنامه های کلی واهداف اشاره شده که درمرحله بعدی اهداف و برنامه ریزیها با ذکر جزئیات و اهداف کمی بیان خواهدشد. امید است با اجرایی شدن این اهداف وبرنامه ها گام مهمی درشکوفایی اقتصادی بخش کشاورزی شهرستان برداشته شود.

قابلیت­های شهرستان آبیک

شهرستان آبیک در حوزه مرکزی ایران بین 36 درجه و 18 درجه عرض شمالی ، 50 درجه و 41 درجه طول شرقی خط استوا قرار دارد. این شهرستان از سمت شمال به طالقان و از سمت غرب به شهرستان ساوجبلاغ و از سمت جنوب به بوئین زهرا و نظر آباد از سمت غرب به شهرستان­های قزوین و البرز محدود می باشد.

آبیک شهری مهاجرنشین است و اقتصاد غالب آن بر اساس کشاورزی می‌باشد. زبان‌های رایج در شهرستان فارسی، ترکی آذربایجانی، تاتی و کُردی می‌باشد. حفاری­های انجام گرفته توسط باستان شناسان در تپه­های زاغه در غرب شهرستان نشان دهنده قدمتی در حدود 7500 سال است . درباره وجه تسمیه آبیک در قدیم به علت آب خوبی که در این منطقه وجود داشته و آب آن زبانزد مردم بوده به آب یک (آبیک) مشهور شده است.

بر اساس آخرین وضعیت تقسیمات کشوری در سال 80 از بخش به شهرستان تبدیل و دارای 2 بخش مرکزی و بشاریات و 2 شهر آبیک و خاکعلی و 5 دهستان بشاریات شرقی - بشاریات غربی- زیاران- کوهپایه غربی و کوهپایه شرقی و 71 آبادی است و طبق آمار جمعیت شهرستان 96230 نفر جهت 1534 متر مربع مساحت می­باشد.

شهرستان آبیک به دلیل برخورداری از شرایط اقلیمی مناسب وجود اراضی حاصلخیز قابل کشت و نیز برخورداری از منابع آبی از جمله قطب­های کشاورزی استان می­باشد و در فعالیت­های صنعتی و معدنی نیز این این شهرستان از توانایی­های خوبی برخوردار بوده و مردان و زنان آن تلاش بسزایی در چرخه تولید اقتصادی داشته­اند. وجود سه راه ارتباطی - اتوبان قزوین کرج - جاده قدیم کرج قزوین و راه آهن این شهرستان را به استان تهران متصل نموده و با توجه به آب و هوای مناسب، تولید گوشت سفید و قرمز و مراکز پرورش دام و طیور و آبزیان، اقتصاد شهر را در سطح استان و کشور پویا نموده، نیروگاه حرارتی 2000 مگاواتی شهید رجایی نیز در جوار این شهرستان از سمت غرب و کارخانه سیمان آبیک از سمت شرق قرار داشته و در ساخت صنایع دستی روستاها فعالیت خوبی را دارا می باشند.

علیرغم مساحت محدود شهرستان تنوع اراضی در آن فراوان بوده و شامل اراضی شامل کوهستانی، دشت حاصلخیز، اراضی شوره زار می­باشد. 67% اراضی شهرستان بصورت دشت هموار، 13% کوهستانی، 19% تپه ماهور، 49906 هکتار مرتع، 30000 هکتار اراضی روستا، شهر و جاده ها می باشد. اکثر اراضی کشاورزی شهرستان در قسمت شرق دشت قزوین واقع شده و با وجود 250 میلیمتر بارندگی جزء اقلیم خشک و نیمه خشک و دارای آب و هوای معتدل سرد می باشد و بارش میانگین سالیانه 400 میلیمتر در مناطق کوهستانی می باشد.

تاریخ به روز رسانی:
1397/12/16
تعداد بازدید:
180
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal